Niektóre trendy zdrowotne, takie jak spożywanie większej ilości pełnowartościowej żywności, są wartościowe, inne natomiast są bardziej szumne niż oparte na faktach i rzeczywiście działają. Jeśli masz szczęście, nieskuteczny produkt lub rutyna okazują się tylko stratą pieniędzy, lub czasu. W najgorszym przypadku te produkty i techniki stanowią potencjalnie poważne zagrożenie dla zdrowia. Poniżej omówimy niektóre trendy zdrowotne, które mogą wydawać się zdrowe, ale takie nie są.
Niejedzenie tłuszczów.
W latach 90. wiele osób unikało tłuszczów w diecie, wierząc, że dieta niskotłuszczowa zapobiega przybieraniu na wadze, chorobom serca i różnym nowotworom — przekonania te okazały się fałszywe. Dla większości ludzi zdrowa dieta jest umiarkowanie bogata w tłuszcze, które powinny stanowić 20-35% dziennej dawki kalorii i pochodzić z pełnowartościowych źródeł.
Spożywanie zbyt małej ilości tłuszczu może powodować wiele problemów, w tym niedobory składników odżywczych, problemy z pamięcią, problemy skórne i zmęczenie. Mimo że dostępne w handlu produkty beztłuszczowe, takie jak ciastka i herbatniki, mogą wydawać się zdrowsze niż ich odpowiedniki zawierające tłuszcz, wiele z nich nie jest takich. Aby wiele z tych produktów beztłuszczowych miało dobry smak i nadawało się do przechowywania, producenci żywności dodają do nich dodatkowy cukier i niezdrowe dodatki do żywności.
Przejście na dietę detoksykacyjną.
Zwolennicy diety detoksykacyjnej twierdzą, że unikanie pokarmów stałych, picie określonych soków i przyjmowanie suplementów „odtruwających” umożliwia układowi trawiennemu usunięcie toksyn, co prowadzi do poprawy ogólnego samopoczucia. Jednak te poglądy nie znajdują potwierdzenia w nauce.
Organizm jest złożony, z równowagą mikroorganizmów, które współpracują z naszym przewodem pokarmowym, wątrobą i nerkami, aby filtrować, trawić i odtruwać nasze ciała z wszelkich zbędnych zanieczyszczeń. Do detoksykacji organizmu nie potrzeba soków ani tabletek. Wiele kuracji oczyszczających może powodować skutki uboczne, takie jak gazy, wzdęcia, biegunka, utrata masy mięśniowej i osłabienie odporności… Utrzymywanie deficytu kalorycznego w celu utraty wagi.
Utrata wagi wymaga deficytu kalorii, co oznacza, że należy spalać więcej kalorii niż się spożywa. Stosowanie diety o bardzo niskiej zawartości kalorii jest niezdrowe i nieskuteczne. Niska kaloryczność. Jedyne, co robisz, to wprowadzasz organizm w stan głodu i spowalniasz metabolizm. Organizm będzie oszczędzał energię. Może to prowadzić do przybierania na wadze, niedoboru składników odżywczych, objadania się, depresji, zwiększonego stresu, a w ciężkich przypadkach do problemów z ważnymi organami. Nikt nie chce tego dla swojego zdrowia tylko po to, aby stracić kilka gramów!
Przyjmowanie suplementów diety.
Wiele osób przyjmuje suplementy diety, starając się schudnąć szybciej niż ćwicząc lub zdrowo się odżywiając. Chociaż witaminy mogą przynieść korzyści zdrowotne osobom z niedoborami składników odżywczych, zakładanie, że więcej znaczy lepiej i poleganie na tabletkach zamiast na żywności budzi poważne obawy o zdrowie.
Suplementy nie mogą zastąpić pełnowartościowych pokarmów, a organizm nie jest w stanie wykorzystać zbyt dużych dawek mikroelementów. Megadawki suplementów przynajmniej zapewniają nam drogi mocz, ponieważ organizm wydala nadmiar składników odżywczych rozpuszczalnych w wodzie. W najgorszym przypadku może to być poziom toksyczny i szkodliwy. Może to wynikać z nadmiaru składników odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach. Toksyczność składników odżywczych może powodować wiele objawów, w tym wymioty, biegunkę, drętwienie, bóle głowy, osłabienie mięśni, niewyraźne widzenie, wypadanie włosów i łamliwe paznokcie.
A jeśli gustujesz też w zdrowych deserach, sprawdź najsmaczniejsze desery na https://www.wzdecia.pl.
Stosowanie leków ziołowych.
Zioła są od wieków stosowane w celu promowania zdrowia i zwalczania chorób, ale wiele osób błędnie zakłada, że „naturalny” oznacza tak samo bezpieczny, jeśli chodzi o suplementy. Bardzo niewiele wiarygodnych badań potwierdza bezpieczeństwo i skuteczność leków ziołowych.
Ponadto leki ziołowe nie są poddawane rygorystycznym testom bezpieczeństwa, jakości i przydatności, jakie przechodzą leki oficjalne. Na przykład suplementy stosowane w leczeniu zaparć i stanów zapalnych, mogą powodować zaburzenia pracy serca. Zioła o działaniu pobudzającym, stosowane w celu zwiększenia energii i utraty wagi, takie jak efedra i gorzka pomarańcza, mogą mieć potencjalnie śmiertelne skutki. Przed zastosowaniem leku ziołowego należy skonsultować się z lekarzem lub wykwalifikowanym dietetykiem.