Jeśli istnieje w ostatnim czasie jeden plan odchudzania, który jest na ustach wszystkich i stał się bardzo popularny, to jest to bez wątpienia przerywany post. Nie ma jednak zgodnej opinii co do tego, czy jest to naprawdę skuteczna dieta odchudzająca. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów diet, są zwolennicy i przeciwnicy.
Rodzaje przerywanego postu
Omawiany rodzaj diety charakteryzuje się głównie naprzemiennym poszczeniem i przyjmowaniem pokarmów. Od tego momentu można wyróżnić różne rodzaje przerywanego postu.
Ten znany jako post naprzemienny charakteryzuje się tym, że dni, w których jada się w normalny sposób, przeplatają się z innymi, w których spożycie kalorii jest ograniczone do 500.
W ramach przerywanego postu istnieje również dieta 5:2, która polega na tym, że przez pięć dni jada się normalnie, a w pozostałe dwa dni maksymalnie 500 kalorii.
Ostatnim rodzajem przerywanego postu jest ograniczenie czasowe. Osoba taka ma od 5 do 10 godzin dziennie na jedzenie tego, na co ma ochotę, a przez resztę dnia pości.
Czy przerywany post prowadzi do utraty wagi?
W kilku badaniach wykazano, że osoby stosujące dietę taką jak przerywany post uzyskują wagę podobną lub zbliżoną do tej, jaką uzyskują osoby stosujące inne rodzaje diet. Wykazano, że w ten sposób można stracić do 8% wagi wyjściowej, jaką dana osoba miała przed rozpoczęciem diety. Szacuje się, że uzyskanie dobrych wyników zajmuje około dwóch miesięcy.
Nie zapomnij też wstąpić na https://www.globalny.pl po więcej fachowych porad zdrowotnych.
Korzyści dla serca
Wykazano, że oprócz utraty wagi, przerywany post przynosi pewne korzyści dla układu sercowo-naczyniowego u osób stosujących taki plan odchudzania. Korzyści te wynikają z faktu, że taki post pomaga obniżyć ciśnienie krwi, a także obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Dlatego też jest to rodzaj diety zalecany dla osób, które mogą mieć poważne problemy z sercem, spowodowane głównie nadmiarem kilogramów w organizmie.
Kto nie powinien stosować przerywanego postu?
Jak widać powyżej, przerywany post jest bezpieczną dietą dla osoby, która zdecyduje się go stosować. Istnieje jednak pewna grupa osób, które nie powinny stosować tego typu diety.
- Kobiety w ciąży lub karmiące dziecko piersią.
- Dzieci poniżej 12 roku życia.
- Osoby, które w przeszłości cierpiały na zaburzenia odżywiania.
- Osoby, które muszą przyjmować leki z jedzeniem o określonych porach.
- Osoby cierpiące na różne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca lub kamica nerkowa.
Podsumowanie
Przerywany post to właściwy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jak ze wszystkim, tak i z postem nie należy przesadzać i warto postępować zgodnie z zaleceniami, aby uniknąć różnych problemów zdrowotnych. W każdym razie, w razie jakichkolwiek wątpliwości, przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety zaleca się konsultację z lekarzem. Obecnie przerywany post jest najbardziej popularną dietą i wiele osób decyduje się na jej stosowanie, aby pożegnać się z dodatkowymi kilogramami.