Mianem migreny określa się bardzo silne bóle głowy, które występują u danej osoby regularnie. Leczeniem migren zajmują się lekarze neurolodzy i to właśnie tam należy skierować swoje kroki, gdy dokuczają nam uporczywe bóle głowy.
Czym charakteryzują się migrenowe bóle głowy?
Migrena to specyficzny ból głowy, który jest wyjątkowo silny. Bóle zwykle dotyczą jednej połowy głowy i lokalizują się w części skroniowej a niekiedy także z tyłu głowy. Ból ma charakter ściskający i jest wyjątkowo uporczywy. U części pacjentów migreny poprzedzone są tzw. aurą. W skład aury wchodzą zaburzenia wzroku, mowy a także mrowienie czy szumy uszne. Warto podkreślić, że migrena to nie tylko ból głowy ale także nieprzyjemne objawy towarzyszące. Są to przede wszystkim nudności i wymioty. Ból migrenowy trwa od kilku godzina do nawet dwóch, trzech dni. Częstotliwość migren bywa różna. Zdarzają się pacjenci, którzy mają po więcej niż dziesięć migren w miesiącu.
A jeżeli narzekasz tez na zdrowie swoich nóg, koniecznie przeszukaj porady na https://www.nogi.pl i znajdź dla siebie najlepsze rozwiązanie.
Co robić, gdy podejrzewamy u siebie migrenę?
Gdy od pewnego czasu towarzyszą nam uporczywe bóle głowy, które nie przechodzą po standardowych lekach przeciwbólowych, powinniśmy jak najszybciej uzyskać skierowanie do lekarza neurologa. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi z nami wywiad oraz wykona badanie z użyciem specjalnego młotka. Zasadniczo migrenę diagnozuje się po objawach. Głównym celem wizyty u neurologa będzie wykluczenie innych poważnych schorzeń, które często objawiają się właśnie bólami głowy. Mogą to być guzy mózgu czy tętniaki. Lekarz neurolog po przeprowadzeniu wywiadu kieruje pacjenta na takie badania jak: tomografia komputerowa głowy, rezonans magnetyczny, EEG, doppler tętnic szyjnych czy prześwietlenie odcinka szyjnego.
Jak leczy się migrenę?
Migrena to uporczywa choroba przewlekła, która jest trudna do leczenia. Na większość nie działają leki przeciwbólowe. W tej sytuacji trzeba stosować leki dedykowane migrenie czyli tryptany, które są wydawane jedynie na receptę. Skuteczność tryptanów jest wysoka jednak nie powinno się przyjmować więcej jak osiem tabletek w ciągu miesiąca. Lekarze ponadto zalecają przyjmowanie preparatów magnezu, witaminę D oraz witaminę C. U wielu osób dobre wyniki daje stosowanie preparatu Złocień maruna. Z kolei u pacjentów z bardzo trudnym przebiegiem migren stosuje się leczenie profilaktyczne. Oznacza to, że pacjenci ci na stałe przyjmują określone leki. Mogą to być leki antydepresyjne, przeciwpadaczkowe czy zwalniające rytm serca.
O czym jeszcze powinny pamiętać osoby chorujące na migrenę?
Każdy chory powinien poznać czynniki, które w jego przypadku wywołują migreny i w miarę możliwości ich unikać. Są to przede wszystkim: silny wiatr, ostre światło, hałasy, sztuczne zapachy, podróże samochodem. Czynnikami wywołującymi migreny są także określone składniki pokarmowe: żółty ser, czerwone wino, orzechy, wędzone ryby, napoje gazowane. Warto więc prowadzić specjalny dzienniczek migren, gdzie zapisujemy wszystko co mogło wywołać migrenę.
Gdy zdarzy się atak migrenowy należy jak najszybciej przyjąć leki i w miarę możliwości odpoczywać. Dobrze jest położyć się w cichym i ciemnym pomieszczeniu. Dużą ulgę przynosi przykładanie do głowy chłodzących kompresów żelowych.