Obiło Ci się kiedyś o uszy takie pojęcie, jak swinging, ale nie wiesz, co to znaczy? Nie , to nie ma nic wspólnego z muzyką, którą wykonywał Benny Goodman. W poniższym tekście w pigułce przedstawimy Ci, na czym polega swinging!
Na czym polega swinging?
Swinging, który na język polski można luźno przetłumaczyć jako „kołysanie się” albo „wahadłowanie”, polega na tym, że osoby w małżeństwie (a dziś odnosi się to w zasadzie też i do innych form związków) uprawiają seks z osobami spoza tego związku. Co jednak jest bardzo ważne, nie jest to uznawane za forma zdrady, ponieważ obie strony związku muszą się na taką sytuację zgodzić. Nie ma tutaj więc żadnych ukrywanych kochanków – jedynie osoby, o których Twój partner wie, że z nimi sypiasz.
Pomimo tego, że swingujący partnerzy spotykają się z osobami spoza ich związku, to wciąż dużą uwagę przywiązują do zdrad emocjonalnych. Można powiedzieć, że nie mają nic przeciwko temu, że ich partner uprawia seks z inną osobą, ale niedopuszczalne jest dla nich, żeby wykształcił do niej jakieś przywiązanie emocjonalne.
Swingowanie może mieć miejsce między małżeństwem a singlami spoza niego, ale bardzo częstą praktyką jest też umawianie się dwóch małżeństw na tego typu aktywności – takie dwa związki „wymieniają się” wtedy partnerami na noc.
Dlaczego ludzie decydują się na swinging?
W naszej tradycji i kulturze zarówno monogamia, jak i przypisywanie dużej wartości wierności małżeńskiej są powszechne. Może Cię zatem zastanawiać, jakie są powody, dla których jakaś para decyduje się wprowadzić do swojego stylu życia swinging?
Co ciekawe, wiele par decyduje się na swinging właśnie dlatego, żeby… nie zdradzać swojego partnera. Uznają oni, że zamiast kłamstw, oszustw i ukrywania kochanków wolą grać w otwarte karty, w których bardzo ważnym elementem jest zgoda współmałżonka na posiadanie kochanka lub kochanki. Obie strony wiedzą zatem, z kim ich partner spotyka się na noc i akceptują to. Jak jednak wspomniano wcześniej – granica zostaje przekroczona, jeżeli pojawią się oznaki romantycznego zauroczenia łóżkowym partnerem spoza związku.
Bardzo podobnym powodem, często zresztą stanowiący konsekwencją powyższego, który podają swingujące pary dla uzasadnienia tej aktywności jest to, że utrwala i wzbogaca to ich relację. Według nich bardziej sobie ufają, a ich życie seksualne jest bogatsze – stosunki z osobami spoza małżeństwa poprawiają także życie łóżkowe samych współmałżonków.
Są też oczywiście osoby, dla których otwartość seksualna jest czymś oczywistym nawet po wstąpieniu w trwały związek. Lubią eksperymentować w łóżku z różnymi osobami i nie przeszkadza to im we wspólnym życiu z innym partnerem o takich samych zapatrywaniach. Konwencjonalne życie seksualne nie jest dla nich i nie zamierzają udawać, że jest inaczej. Oczywiście, takie osoby najczęściej wchodzą w związki z osobami o podobnie liberalnych poglądach i odczuciach w kwestii seksualności.
Gdzie znaleźć osoby otwarte na swingowanie?
Jak wspomniano wcześniej, w naszym społeczeństwie jednak dominuje zupełnie inny model życia seksualnego w małżeństwie i swinging nie jest bardzo popularny. Odsetek par, które na swingowanie się decydują, to zwykle od 1 do 4% w całym społeczeństwie. Powstaje więc pytanie: jeżeli interesuje Cię swinging, to jak znaleźć osoby, które będą na to otwarte?
W niektórych miastach można znaleźć bary dla swingersów, gdzie spotykają się osoby zainteresowane taką formą seksu, ale to raczej rzadkość. Wiele swingersów w sposób „naturalny” znajduje osoby i pary w swoim otoczeniu, z którymi mogliby poswingować, ale ten proces z kolei jest powolny i wymaga sporej ostrożności. Pytanie o swinging zadane za szybko albo nieodpowiedniej osobie może przynieść konsekwencje stygmatyzacji towarzyskiej albo nawet społecznej.
Dlatego zdecydowanie najlepiej jest szukać w internecie, zwłaszcza na portalach do umawiania randek w rodzaju Erodate. Można tam znaleźć osoby konkretnie zainteresowane swingingiem ze swojej okolicy i zgadać się na spotkanie.