iasta to jedne z najbardziej lubianych deserów, bez których wiele osób nie wyobraża sobie popołudniowej kawy. Można sądzić, że udało się już zapewnić ich cały repertuar na stole, ale czy pojawiło się na nim [b]czeskie ciasto[/b]? Jeżeli nie, warto je upiec, by na nowo wzniecić zainteresowanie wśród domowników chętnych na poznanie cukierniczych nowości.
Połączenie powideł i kaszy manny – ciasto czeskie
Może się wydawać, że kasza manna za jedyne zastosowanie w kuchni ma pojawienie się w roli głównej w zupie mlecznej, ale to mylne wrażenie – użyć można jej do stworzenia innych dań czy właśnie ciast, jak w przypadku czeskiego. Innym wykorzystanym składnikiem są powidła śliwkowe, co sprawia, że całość ma interesujący smak i sprawia, że taki grysikowiec, jak również nazywany jest ten wypiec, może zacząć pojawiać się częściej.
Składniki do przygotowania czeskiego ciasta
Ciasto czeskie
- 250 g mąki pszennej
- 100 g zimnego masła
- 75 g cukru
- 1 jajko
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżka mleka
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Krem do ciasta czeskiego
- 250 ml mleka
- 4 łyżki kaszy manny
- 75 g cukru
- 00 g miękkiego masła
Polewa do czeskiego ciasta
- 50 g masła
- 25 g kakao
- 60 g cukru pudru
- 1 łyżka mleka
Do przełożenia czeskiego ciasta
- 300 g powideł śliwkowych
Przygotowanie ciasta czeskiego
Przygotować ciasto: podgrzać miód i mleko. Mąkę wymieszać z zimnym, pokrojonym na kawałki masłem, dodać cukier, jajko, sodę, ciepłe mleko i miód. Całość szybko zagnieść, uformować kulę i podzielić na 3 części.
Każdą z części rozwałkować na placek o średnicy 21 cm i piec w tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia przez 15 minut w 180 stopniach przy grzaniu góra-dół. Ostudzić.
W międzyczasie przygotować krem — kaszę mannę ugotować na mleku — powinna być dość gęsta. Ostudzić.
Utrzeć masło z cukrem na gładką białą masę, ciągle ucierając dodawać po łyżce ugotowaną i wystudzoną kaszę mannę.
Przygotować polewę — masło, kakao, cukier puder i mleko podgrzewać aż do połączenia się wszystkich składników i uzyskania płynnej, czekoladowej masy. Przestudzić.
Złożyć ciasto — na pierwszy blat wyłożyć 1/2 powideł śliwkowych oraz połowę kremu, przykryć drugim blatem i czynność powtórzyć, trzeci blat położyć na wierzchu, lekko docisnąć i polać przestudzoną polewą. Odstawić na 12 godzin w chłodne miejsce lub do lodówki, aby masa i polewa stężały, a ciasto zmiękło.
Więcej interesujących przepisów znajdziesz w serwisie porcja.pl.