Doświadczenia kształcenia na odległość.

Stopień naukowy – dla wielu nauka to marzenie. Zwłaszcza, gdy jesteś na półmetku życia, pójście na uniwersytet stacjonarny wraz z obowiązkiem pracy nie jest łatwą decyzją. Jednak twoje marzenie o studiowaniu i kontynuowaniu edukacji akademickiej nie musi pozostać marzeniem: odpowiedzią jest tutaj kształcenie na odległość! Zebraliśmy dla Ciebie ekskluzywne doświadczenia w zakresie nauczania na odległość, a także informacje o zaletach i wadach takiego systemu nauczania.

Nauka na odległość.

Doświadczenie w nauczaniu na odległość. Na początku szło dobrze. Na studiach niestacjonarnych uczyła się przez godzinę dziennie, była też w stanie pokryć koszty kształcenia na odległość. Do dziś przemawia do niej system uniwersytecki. Różne fora internetowe zawsze dawały jej możliwość dobrej wymiany z kolegami i wykładowcami. Również obowiązkowy program, który zawsze zamienia dwóch uczniów w bliskie relacje. Ci dwaj przydzieleni uczniowie powinni wspólnie wykonywać zadania, a także działać jako osoby kontaktowe dla siebie. Kilka par kumpli zostało później połączonych, a dwuosobowe zespoły stały się pracą grupową. Dlatego Maria zawsze polecałaby innym naukę na odległość.

Generalnie jednak taki model jest przeznaczony tylko dla osób o wysokim poziomie samodyscypliny. Ona też prawdopodobnie musiałaby inwestować więcej niż godzinę dziennie, aby odnieść sukces. Dla Marii, po ukończeniu szkolenia na kierownika hotelu, w pewnym momencie chęć posiadania dzieci była większa niż marzenie o ukończeniu studiów psychologicznych. Dziś ma pracę i jest więcej niż zadowolona. Twoja decyzja o rezygnacji z nauki na odległość nie zmienia tego.

Nauka na odległość czy nauka twarzą w twarz?

Kształcenie na odległość jest pod wieloma względami podobne do uczenia się twarzą w twarz. Główne różnice polegają na tym, że studenci mogą sami wybrać, czy chcą studiować w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, a przede wszystkim, gdzie studiować. W przeciwieństwie do nauki w cztery oczy, studenci uczący się na odległość otrzymują w domu wszystkie niezbędne i istotne dla egzaminu materiały i mogą samodzielnie zarządzać swoim czasem. W większości przypadków nie ma konieczności uczęszczania na wykłady.

Niemniej jednak, w niektórych okresach, dowody wykonania lub egzaminów muszą być przedstawiane raz po raz. Treści merytoryczne – a później także tytuł naukowy – są takie same na obu rodzajach studiów. Jednak w przypadku nauczania na odległość może się zdarzyć, że będziesz musiał zdawać egzaminy na samej uczelni lub w określonych z góry miejscach, takich jak ośrodki studiów. Te specyfikacje lokalizacji są stosunkowo rzadkie, ale należy o nich pamiętać. Często jednak te wizyty można również zaplanować elastycznie lub indywidualnie. Wiele uczelni zajmujących się kształceniem na odległość ma kilka lokalizacji.
Dużą różnicą w stosunku do badań bezpośrednich jest koszt. Ponieważ są to w większości uczelnie prywatne (zamiejscowe), w przypadku kształcenia na odległość ponoszone są odpowiednio wyższe koszty niż w przypadku studiów stacjonarnych na uczelni państwowej.

Ogólnie rzecz biorąc, od dostawcy zależy, kiedy możesz rozpocząć naukę. W sektorze prywatnym jest to często możliwe w każdej chwili. Czasami terminy zapisów również różnią się w zależności od kierunku studiów. Jedyny państwowy uniwersytet na odległość ma ustalone terminy, których należy przestrzegać. Na nadchodzący semestr letni, co roku od 1 grudnia do 31.01. są zapisy i na semestr zimowy zawsze od 01.06. do 31 lipca. Na niektórych uczelniach nauk stosowanych istnieje również możliwość odbycia kursu na odległość.

Koszty kształcenia na odległość.

Jeśli chodzi o koszty nauczania na odległość, należy się o tym poinformować z dużym wyprzedzeniem, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Musisz liczyć się nie tylko z kosztami za semestr lub miesiąc, ale także z ewentualnymi kosztami, takimi jak opłata egzaminacyjna i koszty materiałów dydaktycznych. Nawet jeśli przedłużysz studia, często staje się to droższe. Często możesz znaleźć takie informacje tylko wtedy, gdy szukasz ich specjalnie – ale zdecydowanie warto, ponieważ możesz już uzyskać ogólny przegląd tego, co Cię czeka. Szczegółowe badania i porównanie cen powinno być przeprowadzane przed rozpoczęciem studiów. Często wystarczy zajrzeć na stronę główną i kierunki studiów na uniwersytecie na odległość. Jednak niektórzy dostawcy udostępniają informacje o kosztach nauczania na odległość dopiero po niewiążącej rejestracji.