Dla wielu osób zima kalendarzowa i astronomiczna jest dokładnie tym samym. W rzeczywistości jednak daty ich rozpoczęcia oraz zakończenia często się różnią i są od siebie niezależne. Na czym polega to zjawisko i kiedy będzie pierwszy dzień zimy w 2021 roku?
Zima kalendarzowa
To właśnie o tym początku zimy zazwyczaj się mówi. Tutaj nie ma żadnych skomplikowanych kwestii. Zima kalendarzowa zawsze rozpoczyna się 22 grudnia i nie ma od tej reguły żadnych wyjątków.
Zima astronomiczna
Tutaj sytuacja wygląda już odrobinę inaczej. Zima astronomiczna jest silnie powiązania z przesileniem zimowym. Jest to moment możliwie największego oddalenia się Ziemi od Słońca. Odległość ta liczona jest na najdalej wysuniętej na południe szerokości geograficznej półkuli południowej, czyli na zwrotniku Koziorożca. Jednocześnie jest to najkrótszy dzień na półkuli północnej i najdłuższy dzień na półkuli południowej. W związku z tym początek zimy astronomicznej przypada zwykle 21 lub 22 grudnia.
W tym roku zima astronomiczna rozpocznie się w przeddzień zimy kalendarzowej, czyli we wtorek 21 grudnia, a dokładniej mówiąc: 21 grudnia o godzinie 16:59.
Biorąc jeszcze pod uwagę lata przestępne, niezwykłą rzadkością jest, aby zima astronomiczna rozpoczynała się 20 lub 23 grudnia. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 193 roku, a kolejny raz kiedy astronomiczna zima rozpocznie się 23 grudnia nastąpi dopiero w 2303 roku.
Zima meteorologiczna
Jest jeszcze trzeci typ podziału roku, który w praktyce jest najrzadziej stosowany. Polega on na podzieleniu roku na cztery równe części, w taki sposób, aby pory roku pokrywały się z powszechnym kalendarzem gregoriańskim. Zima meteorologiczna zawsze rozpoczyna się 1 grudnia.